Centrálny portál edukačných aktivít múzeí SR

Čo sa skrýva pod šatami

Základné školy – 2. stupeň, Gymnáziá, Stredné školy, Vysoké školy, Rodiny a individuálni návštevníci, Pedagógovia, Seniori
Pohronské múzeum v Novej Bani, Bernolákova 2, 968 01 Nová Baňa
03.07.2021 - 26.09.2021
slovenský jazyk a literatúra, dejepis, etická výchova, výtvarná výchova
Lektoráty, Interaktívne (detsky orientované) expozície a výstavy

Pohronské múzeum Nová Baňa Vás srdečne pozýva počas letnej turistickej sezóny na novú výstavu prezentujúcu históriu spodnej bielizne v priebehu storočí, uvedenú pod názvom „Čo sa skrýva pod šatami“.

Napadne Vás pri každodennom súkaní sa do spodnej bielizne, kde sa vlastne vzala? Spodná bielizeň je v dnešnej dobe neodmysliteľnou súčasťou každodenného odievania. V minulosti tomu tak nebolo. Nosenie spodnej bielizne bolo zriedkavé a intenzívnejšie sa začala nosiť až po prvej svetovej vojne.  Rovnako ako u mužov, sú za prapredkov dámskej spodnej bielizne, považované bedrové rúšky. Prvým vyslovene spodným oblečením sa stali živôtiky a šnurovačky, ktoré sa objavujú už v 13. storočí. Ich funkciou bolo zoštíhliť pás, zdvihnúť prsia viac do popredia a taktiež priniesť zaujímavý prvok do vtedajšej módy.

Podprsenka stále čakala na svoje objavenie, keď sa na scéne na prelome 16. a 17. storočia objavil korzet vystužený kovovými prútmi, oceľovými platňami a vypchávkami, ktoré nosili ženy aj muži. Korzet tak bol jedným z dôležitých krokov vedúcich k vynálezu klasickej podprsenky. Postupom času sa korzety stali symbolom spoločenského postavenia. Renesančná doba prispela k rozvoju spodného oblečenia aj vznikom špecializovaného nočného odevu: bola to plátená košeľa a čepiec.

V posledných rokoch 19. storočia sa však život nečakane zrýchlil, a aj móda sa začala meniť v nebývalom tempe – a tak starostlivo pripravovaná bielizeň vyšla z módy skôr, ako ju majiteľka stihla vynosiť.

Spodné nohavičky sa medzi dámami ujali až v 19. storočí. Prvými nositeľmi boli baletky, prostitútky, mníšky a malé dievčatká. U dospelých žien bolo vtedy úplne bežné, že žiadne nohavičky nemali.

Typická podprsenka s ramienkami, ktorá sa nasadzovala ako jediná textilná časť bez sťahovania hrude, sťažovania dýchania a s rovnakou funkciou, akú má dnes, sa objavila začiatkom minulého storočia. Za skutočnú vynálezkyňu dnešnej podprsenky je považovaná Mary Phelps Jacobová, ktorá v roku 1914 dostala vlastný patent na výrobu čisto textilnej podprsenky.

A čo na výstave uvidíte naživo? Bedrové rúšky, kópiu prototypu podprsenky podľa Mary Jacoboej, rôzne typy nočných košieľok a čepcov i súčasť spodného ľudového odevu. Vďaka slovenskej firme POHAN prezentujeme aj súčasnú ľanovú spodnú a nočnú bielizeň.

Pohronské múzeum v Novej Bani, Bernolákova 2, 968 01 Nová Baňa

Mohlo by vás zaujímať

V podobnej kategórii sa nachádzajú aj tieto programy

Stretnutia a reminiscencie. Akord života a umenia.

Základné školy – 2. stupeň, Gymnáziá, Stredné školy, Rodiny a individuálni návštevníci, Pedagógovia, Seniori
Pohronské múzeum v Novej Bani, Bernolákova 2, 968 01 Nová Baňa
12.04.2024 - 26.05.2024

Nová výstava Stretnutia a reminiscencie. Akord života a umenia akademického maliara Mariána Rumana a sochára Víta Pacalaja sa koná do 26. mája. Je to tretia […]

Vandrovalo vajce

Pohronské múzeum v Novej Bani, Bernolákova 2, 968 01 Nová Baňa
08.03.2024 - 21.04.2024

Pohronské múzeum – organizácia Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s OZ Slovenský vidiecky parlament, OZ Vidiecky parlament mladých na Slovensku a Jednotou dôchodcov v Novej Bani pripravili výstavu celoslovenských výrobcov […]