Centrálny portál edukačných aktivít múzeí SR

Vianoce v múzeu

Materské školy, Základné školy – 1. stupeň, Základné školy – 2. stupeň, Stredné školy, Rodiny a individuálni návštevníci, Návštevníci s hendikepom, Seniori
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Košovská cesta 9, 971 01 Prievidza
09.12.2019 - 15.12.2019
občianska náuka, etická výchova, pracovné vyučovanie, výtvarná výchova
Tvorivé dielne a workshopy

Zaujímavé poznatky spolu s tvorbou originálnych ozdôb spájajúcich v sebe dušu tradície s nápaditou modernosťou, a to všetko v nezameniteľnej, príjemnej atmosfére, prinesie Hornonitrianske múzeum v Prievidzi pre všetky vekové kategórie. Pre žiacke kolektívy sa podujatia budú konať od pondelka 9. decembra 2019 do piatku 13. decembra 2019 v čase od 8. do 15. hodiny a pre širokú verejnosť v nedeľu 15. decembra 2019 od 9. do 17. hodiny v priestoroch Hornonitrianskeho múzea na Košovskej ceste 9.

9. 12. Papierový pondelok

Pondelok nazrie na históriu a vývoj vianočných a novoročných pozdravov. Podujatie poskytne porovnanie motívov i dizajnu prianí od 19. storočia až po tie dnešné, sofistikované. A nakoniec,  pozdravy vlastnoručne vyrobené z viacerých druhov papiera v kombinácii s ďalšími netradičnými prvkami, nesúce v sebe punc originality i ducha Vianoc, zaručene potešia každého adresáta.

10. 12. Utešený utorok

Ako sa z jednoduchých zelených vetvičiek počas stáročí stal dominantný atribút Vianoc, utešene, od hlavy až po päty ozdobený stromček, sa dozvedia návštevníci utorkového podujatia, z ktorého si odnesú vyrobenú magnetku alebo ozdobu, pravdaže, s vianočným motívom.

11. 12. Slamená streda

Streda sa bude venovať výrobným technikám, vzhľadu a tvarom širokého sortimentu klasických slamených ozdôb. V tvorivej časti slama poskytne využitie na vytvorenie symbolov Vianoc – hviezdy, anjelika alebo vianočného stromčeka, kde sa vezmú pri výbere motívu do úvahy možné manuálne zručnosti jednotlivých vekových kategórií žiakov.

12. 12. Šúpoľový štvrtok

K najznámejším šúpoľovým ozdobám patria ikonické šúpolienky. Vytvárali ich predošlé generácie a ich popularita pretrvala dodnes, čoho dôkazom budú i štvrtkové vianočné dielničky, v ktorých sa prepojí námet z betlehema s fantáziou a remeselným fortieľom našich predkov.

13. 12. Perníkový piatok

Posledné vianočné podujatie pripravené pre žiacke kolektívy nazrie do zaujímavej histórie medovníkov, pomocou ktorej návštevníci bližšie spoznajú unikátne cesto i jeho rôzne podoby aj vďaka vlastnoručne vyrobeným a vyzdobeným voňavým perníčkom.

 

Pripravené tvorivé činnosti sú variabilné od 5 rokov vyššie.

Dĺžka trvania podujatí pre školské kolektívy: 60 minút

Vstupné: 1 €

Účasť organizovaných skupín je potrebné vopred nahlásiť: 046/542 30 54, info@muzeumpd.sk.

 

15. 12. Naša nedeľa

… je pripravená s láskou a pokorou k ľudským tradíciám a skutočným hodnotám pre všetkých malých i veľkých, ktorí sa nedajú premôcť predvianočným zhonom, ale pootvoria dvere múzea a nechajú sa vtiahnuť dnu opojnou vôňou škorice a medu. Príďte nachvíľu zastaviť čas a vychutnať si spolu s múzejníkmi úprimné čaro Vianoc, napiecť si poctivé oblátky, medovníčky, upliesť šál, ktorý zahreje predovšetkým dušu a vytvoriť si originálne ozdoby, ktoré v sebe spájajú symboly sviatočných zimných dní i osobitú kreativitu a ktoré podtrhnú chvíle, keď naše príbytky i srdcia žiaria šťastím.

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Košovská cesta 9, 971 01 Prievidza

Mohlo by vás zaujímať

V podobnej kategórii sa nachádzajú aj tieto programy

Zo zeme a ohňa

Základné školy – 2. stupeň, Stredné školy
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Košovská cesta 9, 971 01 Prievidza
02.03.2020 - 20.03.2020

Vývoj a históriu kachliarstva i kachľových pecí na Slovensku, ale i nahliadnutie do dejín výtvarných smerov od gotiky až po súčasnosť predstaví podujatie s tvorivou […]

Jarné prázdniny v múzeu

Rodiny a individuálni návštevníci, Návštevníci s hendikepom
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Košovská cesta 9, 971 01 Prievidza
24.02.2020 - 27.02.2020

Tvorivé dielne s edukačným charakterom v čase jarných prázdnin Trenčianskeho kraja. 24. 2. Na počiatku hlina… … na konci majstrovské dielo, inšpirácia aktuálnou výstavou Kachliarstvo […]